Ko začutimo bolečino ali ob poškodbi, vnetju, raztegu, si skoraj nezavedno začnemo gnesti, masirati in se dotikati prizadetega mesta na telesu. Koža je pomemben sestavni del organizma in je z njim zelo tesno povezana, tako anatomsko, kot tudi fiziološko. Po površini je drugi največji organ, na njej pa se nahaja veliko število živčnih končičev, zaradi česar je tudi pomemben čutilni organ,
Terapevtska masaža je sestavljena iz praktičnih manipulacij, posebnih masažnih gibov glajenja, vlečenja, raztezanja, gnetenja, globinskega sproščanja mehkih tkiv telesa – mišic, vezivnega tkiva, tetiv, vezi in sklepov z namenom izboljšanja zdravja in splošnega počutja posameznika.
S terapevtsko masažo stimuliramo žleze lojnice na koži in spodbudimo nastajanje loja, kar dodatno izboljša stanje kože, njen relief in barvo. S povečanjem pretoka in toplote kože, terapevtska masaža stimulira vazomotorično aktivnost v koži, kar poveča lokalni pretok dodatnih hranil skozi kožo.
Terapevtska masaža brazgotin zmanjša možnost nastanka keloida (prekomernega kopičenja veziva v področju brazgotine) in pretirano brazgotinjenje v mehkih tkivih, ki nastajajo neposredno pod mestom brazgotine. Z masažo pospešimo pretok krvi, limfe in energije skozi brazgotino ter tako odpravimo blokade.
Terapevtska masaža vpliva na vezivno tkivo, ga mehča in odpravlja brazgotine, odstranjuje »vozličke«, zmanjšuje maščobne kapljice, preureja brazgotine in prirastke ter pomaga pri vzpostavitvi normalnih, nebolečih gibov prizadetega sklepa oziroma področja bolečine.
Terapevtska masaža zmanjša mišične zakrčenosti, otrdelost in spazme. Z masažo pospešimo prekrvavitev mišic, kar posledično poveča tudi količino kisika in hranil v mišici. Terapevtska masaža odstranjuje stranske produkte metabolizma (mlečna kislina), kar dodatno izboljša stanje mišic in zmanjša mišične bolečine, ki se pojavijo po naporu. S terapevtsko masažo vzdržujemo mišice in vezivna tkiva v najboljšem možnem stanju fleksibilnosti in vitalnosti.
Terapevtska masaža vpliva tudi na živčni sistem, s katero aktiviramo senzorične receptorje in stimuliramo ali zaviramo delovanje živčnega sistema. S terapevtsko masažo zmanjšujemo in odpravljamo bolečino, saj med masažo pride do sproščanja endorfinov (endogenih morfinov), enkefalinov in drugih živčnih prenašalcev, ki zmanjšujejo stopnjo bolečine. Splošno relaksacijski vpliv masaže zmanjšuje tudi subjektivni občutek bolečine. Terapevtska masaža inhibira bolečino, ker posega v proces prenašanja bolečinskih (nociceptivnih) dražljajev, ki vstopajo v hrbtenjačo.
Ta učinek dosežemo s stimuacijo kožnih termo in mehanoreceptorjev. Masaža zmanjšuje tudi bolečino, ki nastane zaradi preobčutljivih »trigger poin« oziroma »trigger točk« in sicer na način, da pospeši pretok skozi tkiva in zmanjša bolečino. Terapevtska masaža in gibi, ki jih uporabljamo povečuje aktivnost delta valov in zmanjšuje alfa in beta aktivnost. Zelo primerna je za posameznike z motnjami spanja in nespečnostjo, saj stimulira parasimpatični živčni sistem in povzroči sproščanje in pospešuje regeneracijo. Dokazano je tudi, da terapevtska masaža vpliva na nivo stresnega hormona kortizola, saj zaradi relaksacijskega vpliva masaže vplivamo na delovanje parasimpatičnega in simpatičnega živčnega sistema, zato se priporoča tudi v stanju izgorelosti ali burn out sindroma.
Ker se med terapevtsko masažo poveča pretok krvi (venski pretok neposredno, arterijski pretok pa posredno), pride do izboljšanja dostave hranil in kisika tkivom, prav tako pa pride do razstrupljanja (detox telesa) telesa z odplakovanjem metaboličnih produktov it tkiv. Terapevtska masaža vpliva tudi na sproščanje histamina in acetilholina, zniža srčni utrip, saj z njo stimuliramo parasimpatični živčni sistem, ki začasno prevlada nad simpatičnim.
S terapevtsko masažo vplivamo tudi n naš limfni sistem, saj z masažo zmanjšamo limfedeme, pospešimo limfni obtok in pomagamo telesu pri odplakovanju strupov, toksinov, bakterij iz telesa. Prisotnost celic ubijalk in njihova aktivnost se močna povečata, kar seveda pomeni tudi okrepljen imunski sistem.
S terapevtsko masažo upočasnimo frekvenco dihanja, pospešimo mehčanje in izločanje sluzi v dihalih, s sproščanjem otrdele dihalne muskulature pa do določene mere lahko povečamo tudi vitalno kapaciteto in pljučno funkcijo.
S terapevtsko masažo telesa pa blagodejno vplivamo tudi prebavila in sečila. Masaža odpravlja napihnjenost in napetost, pospeši čiščenje črevesja, povečuje izločanje seča in razstruplja telo.
Terapevtska masaža je namenjena vsem, ki imajo:
- Bolečine v hrbtenici,
- bolečine v ledvenem delu hrbtenice (hernije, išijasi, vnetja,…),
- bolečine v vratnem delu hrbtenice,
- bolečine v ramenskem obroču,
- glavobole, migrene,
- težave s prebavo,
- stres,
- izgorelost,
- bolečine v mišicah,
- bolečine v sklepih (ramena, kolki, kolena, komolci, teniški/golfski komolec, vnetje karaplnih kanalov, vnetje ahilove tetive,…),
- bolečine v medenici,
- bolečine čeljustnega sklepa,
- zategnjenost, zakrčenost,
- utrujenost, splošno slabo počutje,
- kalcinacije,
- otekline, edeme (zastal imunski sistem),
- oo operativnih posegih,
- brazgotine,
- rehabilitacija,
- …
Učinki terapevtske masaže:
- Odpravi bolečine in blokade,
- vzpostavi prost pretok energije, krvi in limfnega obtoka,
- antistresna terapija,
- terapija pri bolečinah v hrbtenici, ledvenem delu hrbtenice,
- odpravi bolečine v križu,
- odpravi bolečine v vratu,
- odpravi bolečine v ramenskem delu,
- vpliva na pretok energije, krvi, hranil in limfe po telesu,
- aktivira meridiane in akupresurne točke,
- izboljša splošno boljše počutje in zdravje,
- vzpostavlja ravnovesje v telesu,…

Terapevtska obravnava/masaža temelji na principih Tradicionalni kitajski medicini (TKM) oziroma znana tudi kot Tuina masaža. Tuina je stara kitajska medicinska masaža, katere temelj je filozofsko razumevanje življenja, zdravja in bolezni, teoriji o Yin in Yangu in petih elementi ter nauku o pretoku Qi-ja (energije) po telesu.
Pri terapevtski masaži uporabljamo tudi druge tehnike, ki optimalno vplivajo na zdravje človeka in odpravijo bolečino, vnetja oziroma težavo. Med terapevtsko masažo uporabljamo tudi ventuze, trigger point tehniko, gua sha, Chi Nei Tsanga masažo (masaža trebušne votline), Tok Sen, Scenar, terapijo, ScenaRoma z eteričnimi olji, Access bars tehniko, Quantum Touch,… Terapevtska masaža je lahko delna obravnava (hrbet) ali obravnava celotnega telesa.